Żywy fraktal na krakowskich Błoniach

Z wielką przyjemnością pragniemy powiadomić Państwa o  w projekcie „Fraktal na stulecie” realizowanym przez Oddział Krakowski PTM dla uczczenia setnej rocznicy powstania w Krakowie Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Organizacja ta od 2 kwietnia 1919 r. reprezentuje interesy polskiego środowiska matematycznego, wspiera badania i edukację w tej dziedzinie, dba o zachowanie tradycji i popularyzację matematyki. Początkiem tego niezwykłego stowarzyszenia była decyzja szesnastu matematyków (m.in. Stefana Banacha, Leona Chwistka, Antoniego Hoborskiego i Otto Nikodyma) o założeniu Towarzystwa Matematycznego w Krakowie. W 1920 roku przeprowadzono reorganizację Towarzystwa, przekształcając je w inicjatywę ogólnopolską pod nazwą Polskie Towarzystwo Matematyczne (w skrócie PTM). Pod tą nazwą funkcjonuje ono do dziś, gdy wkracza w kolejne stulecie swojej działalności.

To właśnie ta rocznica sprawiła, że w strukturach krakowskiego oddziału PTM narodził się niezwykły pomysł o ustawieniu żywego fraktala na Błoniach Krakowskich. Będzie to Trójkąt Sierpińskiego utworzony przez 6561 uczniów z 81 małopolskich szkół.

30 maja 2019 roku na krakowskich  Błoniach uczniowie, studenci i wierni poddani królowej nauk ustawią się tak, by utworzyć ósmą iterację trójkąta Sierpińskiego. Znaczy to, że stworzą układ zbudowany z 81 mniejszych trójkątów powstałych z 81 osób ustawionych w czwartą iterację trójkąta Sierpińskiego. Każda z 6561 osób biorących udział w wydarzeniu otrzyma imienny certyfikat potwierdzający udział w tym unikatowym projekcie.

Wydarzenie „Fraktal na stulecie” objął honorowym patronatem Prezydent Miasta Krakowa, a głównym sponsorem jest mFundacja znana w całej Polsce ze swojej działalności na rzecz wspierania edukacji matematycznej dzieci i młodzieży. Krakowska Szkoła Matematyki Alfa przyjęła na siebie wszystkie zadania logistyczne związane z organizacją przedsięwzięcia.
Źródło:  http://szkolamatematyki.eu/fraktal-na-stulecie/

O wydarzeniu można przeczytać na stronach:
https://www.facebook.com/events/566593080492191/

https://krakow.tvp.pl/42672374/ponad-6-tysiecy-uczniow-utworzy-zywy-fraktal-na-krakowskich-bloniach fbclid=IwAR3rBJeIVsP6fLccjX9bNc1DamQES0oTRfSv2jniprN7GxEfCAdSoAIs2E0

https://lifeinkrakow.pl/w-planach/inne/780,stworza-zywy-trojkat-sierpinskiego?fbclid=IwAR1EruPbUDPobXjrNcUZVrV0W1CI3LXL23QjjThrqFOTLgMERMJbo1zTtag

http://szkolamatematyki.eu/fraktal-na-stulecie/

http://krakow.pl/aktualnosci/230456,34,komunikat,matematyka_na_bloniach___uczniowie_stworza_zywy_fraktal.html

http://www.radiokrakow.pl/galerie/fraktal-na-stulecie/

http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,24846373,uczniowie-ulozyli-na-bloniach-najslynniejszy-fraktal-zywy.html?disableRedirects=true