Fraktal na 100-lecie

Projekt: „Fraktal na stulecie”

W ramach Jubileuszowego Roku Matematyki chciałem Państwa zaprosić w imieniu Polskiego Towarzystwa Matematycznego do wspólnej zabawy polegającej na układaniu fraktala. Fraktale są tworami matematycznymi, które są nie tylko obiektami teoretycznymi, ale mają również zastosowanie w życiu codziennym. Jest wiele różnych fraktali, jedne o bardziej, inne o mniej spektakularnym wyglądzie. Twórcą fraktali był również polski matematyk Wacław Sierpiński.

Towarzystwo Matematyczne w Krakowie zostało założone 2 kwietnia 1919 roku i następnie przekształciło się w Polskie Towarzystwo Matematyczne (PTM). W związku z Jubileuszowym Rokiem Matematyki 2019, który uświetnia stulecie powstania PTM, chcieliśmy Państwa zaprosić do wspólnej zabawy go układania fraktala jakim jest Trójkąt Sierpińskiego. W Krakowie w dniu 30 maja 2019 planujemy na Błoniach ułożyć Trójkąt Sierpińskiego. Trójkąt ten będą stanowiły osoby (uczniowie), którzy będą stali tak względem siebie, że z góry będzie widoczny kształt fraktala. Na Błoniach planujemy ułożyć ósmy etap konstrukcji Trójkąta Sierpińskiego, w którym będzie uczestniczyło 38 = 6561 uczniów szkół małopolskich. Chcielibyśmy Państwa zachęcić – szczególnie szkoły, uczelnie – żeby również pobawili się z nami i ułożyli w tym samym dniu, albo w okolicach tego dnia czwarty, piąty, szósty, siódmy, bądź nawet ósmy etap konstrukcji Trójkąta Sierpińskiego. Z naszej strony możecie Państwo liczyć na dokładną instrukcję układania, a zdjęcia z Państwa fraktalem zaprezentujemy na stronie Jubileuszowego Roku Matematyki. Z przyjemnością podkreślamy, że do naszego pomysłu przyłącza się i pomaga w organizacji Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki.

Zwracam się do Państwa z apelem o przyłączenie się do naszego projektu „Fraktal na stulecie”.  Poniżej znajdą Państwo informacje dotyczące spraw organizacyjnych. Przystąpmy razem do zabawy, uczcijmy w ten sposób Jubileuszowy Rok Matematyki i polską matematykę.

koordynator Jubileuszowego Roku Matematyki
z ramienia Zarządu Głównego PTM
prof. dr hab. Marek Ptak

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

 1. Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w układaniu fraktala do dnia 31 grudnia br.
  Zgłoszenie powinno zawierać:

  • nazwę szkoły lub innego organizatora imprezy,
  • adres instytucji,
  • nazwisko i imię nauczyciela koordynującego,
  • datę, godzinę i miejsce układania fraktala,
  • planowaną liczbę osób, które wezmą udział w imprezie.
   Zgłoszenia proszę kierować na adres: adam.makowski1@gmail.com.
 2. Do 30 stycznia do jednostek, które zgłoszą chęć uczestnictwa, zostanie przesłana konkretna instrukcja ułożenia fraktala, która również zostanie umieszczona na stronie internetowej.
 3. Dla dokładnego zaplanowania skali przedsięwzięcia informujemy, że:
  • Do ułożenia czwartego etapu konstrukcji potrzeba 34 = 81 uczestników (wystarczą trzy klasy).
  • Do ułożenia piątego etapu konstrukcji potrzeba 35 = 243 uczestników.
  • Do ułożenia szóstego etapu konstrukcji potrzeba 36 = 729 uczestników (tylu jest uczniów w wielu polskich szkołach; taka konstrukcja zmieści się w trójkącie równobocznym o boku około 50 m – wiele szkół dysponuje salami gimnastycznymi o tych wymiarach).
  • Do ułożenia siódmego etapu konstrukcji potrzeba 37 = 2187 uczestników (taka konstrukcja zmieści się w trójkącie równobocznym o boku około 90 m – wiele szkół dysponuje boiskami, czy salami gimnastycznymi o tych wymiarach).
 4. Po zgłoszeniu Państwa szkoła zostanie umieszczona na stronie internetowej Jubileuszowego Roku Matematyki.
 5. Wszelkie sprawy organizacyjne i odpowiedzialność za bezpieczeństwo imprezy spoczywa na Państwu jako na organizatorach lokalnych.
 6. Prosimy o udokumentowanie fotograficzne przebiegu imprezy, zdjęcia zostaną umieszczone na stronie Jubileuszowego Roku Matematyki. Po odbytej imprezie będziemy prosić o przesłanie krótkiego sprawozdania.
 7. Dla szkół wyróżniających się w organizacji fraktala na uczczenie stulecia Polskiego Towarzystwa Matematycznego OK PTM przewiduje skromne nagrody.
 8. Jeśli Państwo macie jakiekolwiek inicjatywy i chcielibyście je realizować w ramach Jubileuszowego Roku Matematyki, proszę o zgłaszanie tych inicjatyw na adres: jubileuszowyrokmatematyki@gmail.com.